Budem vedieť dojčiť?

Majka Kollárová

Pokiaľ je bábätko v matkinom brušku, táto veta je kdesi v úzadí. Celá pozornosť sa upriamuje na pôrod. Budúce mamičky sa starostlivo pripravujú na ten krásny okamih.

Dieťatko sa narodí a tu niekde sa začína neistota matky, či sa dokáže postarať o svoje dieťa, či bude mať dosť mlieka, či sa dieťatko bude prisávať, či bude dobre priberať. Mladé mamičky často nemajú ani predstavu o tom, ako sa má dieťa správať na prsníku a ako treba naštartovať dojčenie.

Hovorí sa, že základom všetkého je dobrý začiatok. A začiatok dojčenia sa začína v pôrodnici. Po normálnom pôrode (bez zásahov) sa začína spúšťať ďalší automatický dej. Za začatie dojčenia však nie je zodpovedná mamička. Naopak. Práve bábätko je vybavené celým arzenálom reflexov a spôsobov správania, ktoré majú po pôrode jediný cieľ – aby sa začalo dojčenie. Ak bábätko ihneď po normálnom pôrode položíme na matkinu hruď, bude sa plaziť, vysúvať jazýček, oblizovať prsník, postupne sa samo od seba pohybovať smerom k bradavke až dovtedy, kým sa samo neprisaje.

Toto všetko zvládne bábätko samo počas prvej či druhej hodiny po pôrode. Je však jeden okamih, keď to istotne nezvládne: keď leží zabalené v zavinovačke v postieľke vedľa matky, prípadne úplne v inej miestnosti. Separácia je jeden z dôvodov, prečo sa dojčenie nenaštartuje. Koľko mamičiek má možnosť stráviť so svojím dieťaťom prvé dve hodiny po pôrode v kontakte koža na kožu?

Najčastejšie problémy, s ktorými sa mamička hneď na začiatku stretáva, sú, že bábätko sa nevie prisať, bábätko nepije a nepriberá a mamička má také bolestivé bradavky, že nedokáže dojčiť.

Tieto problémy sa však dajú riešiť aj inak ako použitím klobúčikov, fľaše či umelým mliekom. Takéto riešenia nás oberajú o možnosť dlhodobo dojčiť. Preto, ak sa starostlivo pripravujeme na pôrod, potrebujeme sa rovnako starostlivo pripraviť aj na dojčenie.

Nestačí sa iba rozhodnúť dojčiť a myslieť si, že keďže je dojčenie prirodzené, tak všetko to nejako pôjde, a keď nie, tak predsa pomôžu sestričky v pôrodnici. Mamičky potrebujú podporu a kvalifikovanú pomoc.

Dnes sa mamičkám kladie pri dojčení toľko prekážok, že je na mieste sa skôr opýtať: „Ako to, že niektoré mamičky dojčia?“.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *