Skolióza chrbtice

Majka Kollárová
Skolioza

O skolióze chrbtice už vieme pomerne veľa. Najčastejšie sa zisťuje už v útlom veku. Príčina vzniku môže byť naozaj rôzna. Môžu ju spôsobiť genetické poruchy, vrodené deformácie chrbtice, nervovo-svalové ochorenia, atrofia svalov…

Je však zaujímavé, že tieto faktory sa ako príčina skoliózy potvrdia asi v 20 percentách prípadov. V 80 percentách prípadov zostáva príčina nezistená. Nemá nijaké priame logické vysvetlenie ani nijakú priamu zdravotnú príčinu. Nazýva sa preto idiopatická skolióza.

Zamýšľam sa, či sa pri hľadaní príčiny skúma aj dieťa. Ako sa vyvíjalo v prvých mesiacoch života? Nenosila ho mamička často vo vertikálnej polohe? Na akej podložke oddychovalo? Nepreskočilo niektorú pohybovú fázu pri vzpriamovaní?

Mnohí ľudia chcú, aby ich drobec čím skôr sedel alebo chodil, preto mu pomáhajú rôznymi vymoženosťami. Kamarátka povie: „Daj ho do chodítka, tam sa ti naučí chodiť, my sme to tak robili a ty aspoň niečo urobíš.“ Je to správne? Ako sa bude správať nezrelá chrbtica, ktorú ešte nespevňujú vypracované svaly? Každý rodič túži mať zdravé dieťa. Jedna z ciest je neuľahčovať im obdobie, v ktorom objavujú svoje telo a ktorého výsledkom je stoj a chôdza.

Ref.: http://www.poliklinikamytna.sk/info/skolioza-112


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *