Frekvencia dojčenia
Lieky podávané počas pôrodu môžu ovplyvniť bdelosť novorodenca a jeho ochotu prisať sa na prsník. Preto, ak je to možné, je dobré sa im vyhnúť. Je dôležité, aby dieťa bolo prvé hodiny po pôrode s matkou v kontakte koža na kožu – vtedy má dieťa možnosť priplaziť sa k prsníku a prisať sa. To je ideálny začiatok dojčenia. Frekvenciu dojčenia si dieťa v takomto ideálnom prípade určí samo. Nie je správne tvrdenie, že dieťa musí byť kŕmené každé tri hodiny.
Dôležité je dieťaťu pomôcť, ak sa nevie dobre prisať a ak dojčenie bolí. Asymetrické prisatie a stláčanie prsníka sú dôležité najmä na začiatku dojčenia. Matkino kolostrum je pre dieťa ideálna potrava od prvých chvíľ života.
Ak sa dieťa neprisáva a nedokáže matka dojčiť, je dôležité, aby sa naučila kolostrum ručne odstrekovať (často to funguje v prvých dňoch účinnejšie ako odsávačka). Začiatok odstrekovania by mal zdravotný personál u matky podporiť najneskôr šesť hodín po pôrode, minimálne osemkrát denne. Takto odstriekané kolostrum by sa malo neprisávajúcemu novorodencovi podať alternatívnym spôsobom – pomocou laktačnej cievky, nie pomocou fľaše.
Dĺžka dojčenia
Je úplne jedno, ako dlho je dieťa na prsníku. Základom je pochopiť a vedieť rozoznať, či dieťa saje alebo len „dudluje“. Ak pochopíme zmysel „pauzy“ v brade, potom už nedáva zmysel rozprávať o dĺžke dojčenia. Dieťa, ktoré veľmi dobre pije, pije neprerušovane (pauza v brade je dobre čitateľná), po pár minútach sa plne nasýti a k druhému prsníku už nebude chcieť ísť. Dieťa, ktoré na prsníku „dudluje“ (nepije), môže byť hladné aj po 2 hodinách.
Pri týchto deťoch je dôležité:
- Zabezpečiť čo najlepšie prisatie.
- Sledovať, či dieťa pije.
- Stláčať prsník.
- Ak dieťa prestane piť, preložiť ho na druhý prsník.
- Umožniť dieťaťu byť často na prsníku.
Ak tento postup nepomôže, je vhodné použiť laktačnú pomôcku na dokŕmenie odstriekaným mliekom, odstriekaným mliekom s vodou s glukózou alebo len s vodou s glukózou. V nevyhnutnom prípade sa môže použiť materské mlieko z banky mlieka.
Stolica v prvých pár dňoch
Čierna, dechtovitá a mazľavá prvá stolica sa nazýva smolka. Za normálnych okolností, keď sú črevá priechodné, smolka začína odchádzať počas prvých 24 hodín a odchádza prvé dva až tri dni. Výlučne dojčené dieťa, dobre pijúce, by malo na tretí až štvrtý deň mať prechodnú stolicu. Ak má na štvrtý deň ešte vždy smolku, dá sa predpokladať, že je problém s dojčením. Ak dieťa vylučuje smolku aj na piaty deň, ide už o naliehavý prípad. Je potrebné pozorovať dojčenie. Počet stolíc v prvých dňoch nie je presne daný. Ak však dieťa nemalo stolicu 24 hodín, je potrebné pozorovať dojčenie. Ak nepije správne, je nevyhnutné napraviť dojčenie.