Pozor na „šikovné“ vynálezy

Majka Kollárová

Veľa zo súčasných vynálezov uľahčuje život nám, rodičom, ale dieťa pripravujú o vzácne hodiny a dni prirodzeného pohybu. Dieťa potrebuje pracovať stovky hodín, aby vedelo, kde sa nachádza jeho telo v priestore, ako ďaleko je od…, ako vysoko je nad…, akú silu potrebuje na určitú činnosť. Potrebuje si nacvičiť uchytenie hračky, vloženie lyžice do úst, dvihnutie kamienka zo zeme pinzetovým uchopením, vyskočiť a bezpečne zoskočiť, ale aj vidieť malého chrobáčika na steble trávy.

To sa však nestane tak, že raz, keď vyrastie, to bude vedieť. Musí tisíckrát mávať rukami, kopať nohami a naťahovať sa za hračkami, kým telo začne spolupracovať a dokáže realizovať zámery mysle. Bez opakovaného tréningu to však nejde.

Preto pozor na pomôcky a vynálezy, akými sú rôzne ležadlá, pomôcky na sedenie, elektricky ovládané hojdacie kresielka, chodítka, hopsadlá a podobne. Čím viac bábätku uľahčujeme život, tým horšie. Práve frustrácia, ktorú prežíva pri prvých nezdaroch, ho posúva dopredu. Čím viac sa naťahuje, otáča, kope, plazí alebo padá, tým komplexnejší a funkčnejší mozog a telo si buduje.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *