Vrodené reflexy u bábätka majú svoj význam

Majka Kollárová

Zdravé dieťa sa rodí s určitou skupinou reflexov. Sú to necielené pohyby novorodenca, ktoré sú naprogramované prírodou a vychádzajú z tzv. mozgového kmeňa a miechy. Sú prejavom spokojnosti či nespokojnosti dieťaťa a vyvolávajú ich rôzne vnútorné či vonkajšie podnety. Ako dieťa rastie, tieto reflexy postupne zanikajú, aby mohli prísť vedomé reakcie riadené mozgom a vlastnou vôľou.

U zdravého dieťaťa by mali mnohé vrodené reflexy do šiesteho mesiaca úplne vymiznúť, aby uvoľnili priestor tzv. posturálnym reflexom. Tieto nám pomáhajú, aby sme sa mohli pohybovať a udržať rovnováhu, deti sa vďaka nim postupne naučia ovládať svoje telo.

Problém nastáva, ak novorodenecké reflexy neustúpia úplne a stále pretrvávajú. Spôsobuje to ťažkosti a spomalenie psychomotorického vývinu, čo vedie k problémom s hrubou i jemnou motorikou a koordináciou. Neskôr to vedie k poruchám učenia.
Niektoré vrodené reflexy:

Hľadací a sací reflex

Pre novorodenca ide o jeden z najdôležitejších reflexov. Na základe neho je možné, aby sa dieťa prisalo na matkin prsník. Vychádza z podráždenia tvrdého podnebia (nie z podráždenia brady či jazyka). Tento reflex sa vyvíja počas tehotenstva už v maternici, keď si dieťatko cmúľa prst. Sací reflex postupne zaniká a okolo tretieho mesiaca je nahradený vedomou činnosťou.

Prehĺtací reflex

Možno ho pozorovať pri prehĺtaní počas kŕmenia. Spolu so sacím reflexom zaisťuje prijímanie potravy. Novorodenec dokáže prehltnúť len to, čo sa mu dostane na koreň jazyka.

Reflexné plazenie

Reflexné plazenie možno vyvolať v polohe na brušku dotykom dlane na chodidlách dieťaťa, prípadne ľahkým tlakom na chodidlá v smere pohybu. Ide o neuvedomované plazenie, ktoré do konca druhého mesiaca vymizne. Tento reflex slúži na to, aby sa dieťa dostalo k zdroju potravy – prsným bradavkám.

Úchopový dlaňový reflex (necvičíme)

Ak novorodencovi vložíme do dlane prst z malíčkovej strany, pričom sa nebudeme dotýkať chrbta jeho ruky, a prst zatlačíme do jeho dlane, bude nás silno držať. Úchop je taký silný, že dieťa môžeme jemne potiahnuť a ono sa nás nepustí. Úchopový reflex sa postupne mení na vedomú činnosť, keď dieťa postupne začne do rúk chytať rôzne predmety. Okolo veku štyroch mesiacov by mal úchopový reflex úplne vymiznúť.

Chôdzový automatizmus (necvičíme)

Ak chytíme dieťa pod pazuchami tak, aby sa nohami dotýkalo podložky, začne pohybovať nožičkami, ako by chcelo a dokázalo chodiť. Nie je to však prejav toho, že by dieťa chcelo v takom skorom období chodiť, ide o reflex, ktorý by mal okolo štvrtého mesiaca vymiznúť.

Moorov reflex

Azda najznámejší spomedzi novorodeneckých reflexov je práve Moorov reflex. Mamičky o ňom väčšinou hovoria ako o „vystreľovaní ručičiek“. Moorova reakcia je reakcia celého tela vyprovokovaná zľaknutím, narušením pocitu istoty a bezpečia. Moorov reflex však nemusí spustiť iba rýchly pohyb. Môže to byť aj nečakané ostré svetlo, silný zvuk či rýchly dotyk.V prvej fáze dieťa prudko vystrie ruky a nohy, roztiahne pršteky. Potom nasleduje fáza, v ktorej ruky a nohy pritiahne k brušku a rozplače sa.

Tento reflex sa formuje už niekoľko dní po počatí a zaniká do štvrtého mesiaca po narodení. Pretrvávanie Moorovho reflexu po šiestom mesiaci je patologický príznak. Po jeho zaniknutí nastáva tzv. dospelý úľakový reflex.

Babinského reflex (necvičíme)

Úchop prštekov na nohe vyvoláme miernym zatlačením miesta medzi prstami a chodidlom. Odpoveďou je zovretie, stiahnutie prstov dieťaťa. Ak podráždime vonkajšiu stranu chodidla od päty smerom k malíčku, pršteky sa naopak roztiahnu akoby do vejára. Dospelý človek naopak prsty stiahne. Reflex vymizne do ôsmeho mesiaca.

Asymetrický tonický šijový reflex („poloha šermiara“)

Tento reflex je u detí prítomný do dvoch až štyroch mesiacov. Potom je nahradený symetrickou polohou končatín. Spočíva v tom, že ak dieťa leží na chrbte a otočí hlavičku na jednu stranu, na rovnakej strane natiahne ruku aj nohu, zatiaľ čo ruku aj nohu na opačnej strane ohne. Je to poloha tzv. šermiara. Tento reflex sa nevyskytuje u nedonosených novorodencov, u tých sa objavuje až po niekoľkých mesiacoch.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *